Emitovanje muzičkih dela na radio i televizijskim stanicama (dozvole i naplata)
Programski koncepti radijskih i televizijskih programa mogu biti raznovrsni. Pored ustaljene šeme – malo zabavnih, malo informativnih emisija, poneki film, reportaža, drama ili serija, radio i tv programi mogu plasirati isključivo kulturne ili sportske sadržaje, mogu biti tematski opredeljeni ka filmu i filmskoj umetnosti. Zatim, dečiji kanali, muzički kanali, ili kanali na kojima se iz sata u sat emituju samo crtani filmovi…
Ono što čini sastavni deo svakog radijskog ili televizijskog programa, bez obzira na programsku orijentaciju, je MUZIKA.
Pored samostalno izvedenih muzičkih numera, muzika “pokriva” i dobar deo svakog filma, reportaže, serije ili drame. Muzikom se najavljuju i odjavljuju emisije, odvajaju se tematske celine u emisijama kolažnog tipa, pa i kvalitet svake reklamne poruke umnogome zavisi od muzičkog dela koje ga prati. Muzička podloga brižljivo se priprema i za svaku informativnu ili dokumentarnu emisiju. Čak i svaki pokret junaka crtanog filma propraćen je nekim muzičkim taktom.
Dolazimo, dakle, do zaključka da je muzika nenametljiv, ali neizbežan “začin” i sastavni deo svakog radijskog i televizijskog programa. Iz minuta u minut, u etru se smenjuju muzičke numere koje su proizvod rada i talenta desetine hiljada autora – kompozitora, aranžera, tekstopisaca i drugih nosilaca prava.
Potrebno je obezbediti dozvolu muzičkih autora i platiti odgovarajuću naknadu, koja će se raspodeliti autorima, prema podacima o emitovanim muzičkim delima.
Na osnovu procenta koji se odredjuje u zavisnosti od zastupljenosti muzike u ukupnom trajanju programa osnovicu za obračun naknade čine ukupni prihodi ostvareni od radijske odnosno televizijske delatnosti, celokupan prihod RTV stanice koji je u funkciji emitovanja programa. Za autora čije se delo emituje, zaista je nevažno da li se radi o komercijalnom prihodu koji RTV stanica zarađuje od reklama, spotova, raznih komercijalnih sadržaja ili država ima interesa da u neku stanicu investira, budžetska izdvajanja – subvencije, dotacije i slično.
Radio i TV stanice ne mogu plaćati autorsku naknadu ispod odredjenog iznosa, a taj iznos nazivamo minimalna naknada. Minimalna naknada je najniži iznos naknade koji plaćaju radio i tv stanice za muzički repertoar. Minimalna naknada odredjuje se na osnovu broja stanovnika u servisnoj zoni pokrivanja emitera.
Ukoliko pokušamo za trenutak da zaboravimo na kazne, pravo i pravnike, paragrafe i obaveze koje se njima nameću, shvatićemo da je reč, pre svega, o obavezi prema autoru – stvaraocu, reč je o poštovanju njegovog rada i kreativnosti. Reč je, ukratko, o našem odnosu prema kulturi.
Linkovi sporazuma i tarifa za emitovanje na radio i TV stanicama:
Sporazum sa Privrednom komorom o popustima na minimalnu naknadu za radio i TV emitovanje
Tarifni sporazum sa RTV Vojvodina
OBRASCI:
Pravilnik o muzičkim košuljicama
Uputstvo za emitere TV programa
Uputstvo za emitere RADIO programa
Uputstvo za formiranje košuljica direktno na portalu Sokoja
Elektronske košuljice – Početna strana (sokoj.rs)
Kontakt:
Emitovanje radio i TV
→ za pitanja o visini dospelog duga, prigovor na račun i druga pitanja u vezi emitovanja
pišite nam na: emitovanje@sokoj.rs
KABLOVSKO REEMITOVANjE
U slučaju reemitovanja muzičkih dela, Zakon o autorskom i srodnim pravima izričito kaže da se prava autora ostvaruju samo preko organizacije za kolektivno ostvarivanje autorskog i srodnih prava.
Da bi legalno poslovali reemiteri su dužni između ostalog, da pribave dozvolu Sokoja za reemitovanje domaćih i inostranih TV i radio kanala. Tom prilikom Sokoj reemiteru neisključivo ustupa pravo kablovskog reemitovanja muzičkih dela koja spadaju u repertoar Sokoja.
Repertoar Sokoja čine muzička dela:
— domaćih autora i nosilaca autorskih prava, članova Sokoja, koji su ugovorom ustupili svoja prava Sokoju, na osnovu člana 153. Zakona o autorskom i srodnim pravima;
— domaćih autora i nosilaca autorskih prava, članova Sokoja, čija prava Sokoj ostvaruje na osnovu člana 180 st. 1 Zakona o autorskom i srodnim pravima;
— domaćih autora i nosilaca autorskih prava u inostranstvu, čija prava Sokoj ostvaruje na osnovu člana 186 st.1 Zakona o autorskom i srodnim pravima;
— stranih autora i nosilaca autorskih prava, čija prava Sokoj ostvaruje na osnovu člana 186 st.1 Zakona o autorskom i srodnim pravima;
Za korišćenje repertoara reemiter je dužan da do 5. u mesecu dostavlja Sokoju sledeće podatke za prethodni mesec:
— broj pretplatnika u pojedinačnoj ponudi
— punu mesečnu cenu pretplate u pojedinačnoj ponudi
— naziv svih reemitovanih TV i radio kanala i državu porekla
Pod priključkom se podrazumeva pojedinačni pretplatnik sa kojim je reemiter zaključio ugovor o pretplatničkom odnosu.
Kablovski reemiter je dužan da obavezu plaćanja autorske naknade vrši svakog meseca na osnovu ispostavljenog računa Sokoja.
Naknada se obračunava u skladu sa važećom Tarifom:
Tarifa naknada za kablovsko reemitovanje muzičkih dela iz repertoara Sokoja
Portal za redistributere medijskog sadržaja
Na Sokojevom Portalu za redistributere medijskog sadržaja postoji opcija za registraciju, ako ste novi korisnik. Sa menija registracija možete preuzeti obrazac izjave koji popunjen, potpisan i overen pečatom šaljete poštom na adresu Sokoja. Nakon provere i unosa podataka šalje vam se mejl sa daljim instrukcijama za prijavu na Portal.
Svi mesečni izveštaji se šalju putem Portala, popunjavanjem tabele koja sadrži neophodne podatke za obračun.
Adresa portala:
Obrasci:
http://reemiteri.sokoj.rs/public/pdf/Sokoj-IZJAVA_REEMITERA_za_PORTAL.pdf
Kontakt:
Kablovsko reemitovanje
→ za pitanja o visini dospelog duga, prigovor na račun i druga pitanja u vezi reemitovanja
pišite nam na: reemitovanje@sokoj.rs
Ukoliko u svom poslovnom objektu, u kome obavljate bilo kakvu privrednu ili uslužnu delatnost – restoranu, kafiću, klubu, diskoteci, trgovini, butiku, tržnim centrima, mesari, pekari, hotelu, avionu, knjižari, kladionici, menjačnici…. koristite bilo kakav uređaj za reprodukciju muzike – radio, televizor, kompjuter, CD plejer…, morate znati da imate zakonsku obavezu da obezbedite dozvolu za korišćenje muzike na javnom mestu i da platite autorsku naknadu (član 187. u vezi sa članom 32.,33. i 19. Zakona).
Obavezu reguliše Zakon o autorskom i srodnim pravima (“Službeni glasnik RS” broj 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 – odluka US i 66/2019), a visina naknade utvrđena je Tarifom Sokoja, organizacije koja, u ime autora, izdaje dozvole za korišćenje muzike i prikuplja naknadu kako bi je isplatila muzičkim autorima.
Muzika je roba, kao i svaka druga – roba koju neko stvara svojim radom i talentom, roba u koju je neko investirao, roba koju ne možete koristiti bez dozvole i besplatno.
Zaštićeni su kompozitori, aranžeri, tekstopisci i svi ostali koji su doprineli stvaranju jednog muzičkog dela – bez obzira na muzički žanr i pravac.
Ukoliko smatrate da će gosti više uživati u hrani u Vašem restoranu uz zvuke džez muzike ili će kupcima biti prijatnije dok traže knjigu za čitanje u Vašoj knjižari uz serioznu muziku morate znati da i korišćenje te vrste muzike stvara obavezu plaćanja autorske naknade. Dakle, i narodne novokomponovane pesme i izvorne narodne (jer ih je potrebno obraditi) i zabavne, pop i rok, džez, seriozna dela, ….. – svaka pesma ima svog autora i svi oni imaju zakonsko pravo da dobiju naknadu uvek kada se njihovo delo koristi.
Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o autorskom i srodnim pravima („Službeni glasnik RS“, broj 66/2019) koji je stupio na snagu 1.10.2019. godine ukinuta je obaveza naplate objedinjene naknade za javno saopštavanje muzičkih dela, interpretacija i fonograma. Shodno tome, do donošenja novih tarifa, Sokoj naplaćuje naknadu za javno saopštavanje muzičkih dela, a organizacija proizvođača fonograma odnosno organizacija interpretatora naknadu za javno saopštavanje fonograma i na njima zabeleženih interpretacija, u iznosu od po 50% od ukupnog iznosa objedinjene naknade utvrđene tarifom koja važi u momentu stupanja na snagu navedenog zakona.
Za legalno korišćenje repertoara Sokoja potrebno je izvršiti prijavu popunjavanjem odgovarajućeg obrasca koji se nalazi na sledećem linku:
Naknada se obračunava na osnovu tri elementa:
Naknada se obračunava kada se u tabeli u tarifi ukrste podaci delatnosti, geografske lokacije sedišta i korisne površine objekta (Sl.glasnik RS br.117/13). Podatak o naknadi koji dobijete iz tabele je bez obračunatog pdv-a. Tarifa Sl.glasnik RS 117/13 delimično važi i to u sledećim oblastima:
Naknada za preostale tarife (Sl.glasnik RS br.114/17 i br.63/18) se obračunava po istom principu osim što su definisani iznosi u bodovima. Vrednost 1 boda iznosi 11,00 din., obračunata naknada je bez pdv-a.
Na naknadu se obračunava PDV od 20%.
Ukoliko Vaš objekat spada u kategoriju – butici, prodavnice, samostalne trgovinske radnje, prodavnice muzičkih uređaja, audio i video nosača, kiosci brze hrane koji ne poseduju deo za smeštaj gostiju, saloni automobila, nameštaja i izložbeno prodajni prostori i sl., hoteli i pansioni, hipermarketi, supermarketi, robne kuće, trgovinski centri, rehabilitacioni centri, banjska lečilišta i sve specijalne bolnice koje svoje kapacitete koriste u komercijalne svrhe, muzeji, galerije, sportske sale, video klubovi, CD klubovi, filijale banaka, pošta, sajmovi, stadioni, kulturne, političke i sportske manifestacije, kancelarijski prostori, komercijalni prostori do 1500 m2 (hoteli, bazeni, garaže, parkirališta), medicinske ustanove i sl., aerobik centri, fitnes programi, klizališta, dečije igraonice, plesne škole, akva parkovi, luna parkovi, modne revije, koncerti, sabori, muzičke manifestacije i festivali, zabave, maturske večeri i sl.) visinu naknade možete proveriti na sledećem linku:
Ukoliko je Vaš objekat ugostiteljskog karaktera ili za priređivanje igara na sreću – restorani, kafei, kafići, internet kafei, bašte, kiosci brze hrane koji poseduju prostor za smeštaj gostiju, kladionice, kockarnice i drugi slični objekti nezavisno od radnog vremena objekta, diskoteka, klubo, splav i u drugi sličnim ugostiteljski objekat koji imaju radno vreme posle 01:00 časova, visinu naknade možete proveriti na sledećem linku:
Ukoliko javno saopštavanje vršite u holu, recepciji Vašeg hotela, prevoznom sredstvu, pozorištu, bioskopu, bilijar sali, visinu naknade možete proveriti na sledećem linku:
Kontakt:
Call centar: +381 11 7854676
Ukoliko javno saopštavate muzička dela putem bioskopskih projekcija (projekcije filma u bioskopima ili van bioskopa putem video bimova i slično), imate zakonsku obavezu da obezbedite dozvolu za korišćenje i da platite autorsku naknadu.
Sokoj daje Korisniku dozvolu i neisključivo ustupa pravo javnog saopštavanja muzičkih dela iz repertoara Sokoja putem bioskopskih projekcija.
Repertoar Sokoja čine muzička dela:
Vaša zakonska obaveza je da:
Naknada se obračunava u skladu sa važećom Tarifom i Sporazumom o popustu na Tarifu naknada koju Sokoj naplaćuje:
Kontakt :
Call centar: +381 11 7854676
Autorska naknada za javno izvođenje muzičkih dela na koncertima i muzičkim festivalima obračunava se u skladu sa Tarifom naknada koju od organizatora, vlasnika, držaoca i zakupca prostora naplaćuje Sokoj po osnovu javnog izvođenja muzičkih dela na koncertima, muzičkim festivalima i muzičko – zabavnim manifestacijama, kulturnim, sportskim i političkim manifestacijama i manifestacijama u komercijalnim prostorima („Sl. glasnik RS“ 3/2020, 5/2020 i 15/2023).
Organizator koncerta ili muzičkog festivala je za korišćenje repertoara dužan da:
____________
Naknada se određuje u zavisnosti od oblika korišćenja repertoara utvrđenih Tarifom, po pravilu primenom odgovarajućeg procenta od prihoda koji korisnik ostvaruje obavljajući delatnost u okviru koje i/ili u vezi sa kojom koristi repertoar, osim ako Tarifom nije drugačije određeno za pojedine oblike korišćenja repertoara.
Ukoliko korisnik ne ostvaruje prihod, naknada se određuje primenom odgovarajućeg procenta od troškova koji su potrebni za obavljanje delatnosti u okviru koje i/ ili u vezi sa kojom koristi repertoar.
Naknada u svim slučajevima ne može biti manja od najnižeg iznosa naknade određenog Tarifom za svaki oblik korišćenja repertoara.
Ukoliko nije moguće utvrditi naknadu za konkretnu muzičku manifestaciju, primeniće se obračun naknade u paušalnom iznosu, u skladu sa odredbama ove Tarife.
Paušalni iznos naknade se utvrđuje množenjem paušala, određenog tarifnim brojem, sa sledećim koeficijentima regiona u kome se, prema podacima Agencije za privredne registre, nalazi sedište korisnika, odnosno mesto održavanja za pojedine manifestacije:
– Beogradski region……………………………………… 1,00
– region Vojvodine ………………………………………. 0,90
– region Šumadije i Zapadne Srbije ……………….. 0,80
– region Južne i Istočne Srbije ………………………. 0,70.
Najniži iznos naknade se primenjuje u slučaju da naknada obračunata prema prihodima ili troškovima, u skladu sa odredbama ove Tarife, iznosi manje od najnižeg iznosa naknade.
Način obračuna i visina naknade za svaki oblik korišćenja repertoara utvrđeni su i precizirani odgovarajućim tarifnim klasama i tarifnim brojevima.
____________
U slučaju kada korisnik u predviđenom roku ne dostavi relevantne podatke za obračun naknade koja se po Tarifi plaća, Sokoj naknadu može odrediti, primenom maksimalno predviđenog procenta za maksimalni kapacitet sale i prosečno utvrđenu cenu ulaznice za konkretni koncert/muzički festival.
____________
Iznosi paušala i najniži iznosi naknade u Tarifi su iskazani u bodovima.
Vrednost boda iznosi 12,66 dinara, bez PDV.
Vrednost boda se svakog 1. januara može usklađivati sa godišnjim indeksom potrošačkih cena, prema zvaničnim podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
____________
Svako korišćenje repertoara obavezuje korisnika da plati autorsku naknadu i ispuni druge obaveze propisane Zakonom i Tarifom, nezavisno da li je zaključio ugovor sa Sokojem.
Korišćenje repertoara bez dozvole Sokoja, smatra se neovlašćenim i predstavlja privredni prestup i prekršaj iz čl. 215. i 216. Zakona, odnosno krivično delo iz člana 199. Krivičnog zakonika Republike Srbije.
____________
Za plaćanje naknade za korišćenje repertoara u skladu sa Zakonom solidarno odgovaraju organizator, vlasnik, držalac i zakupac prostora u kome se iskorišćava repertoar.
Tarifna klasa 1.
KONCERTI, MUZIČKI FESTIVALI, SABORI I SLIČNE MUZIČKE MANIFESTACIJE
Tarifni broj 1
Koncerti umetničke i/ili džez muzike
Koncert umetničke i/ili džez muzike je organizovani i najavljeni muzički nastup uživo, pred publikom, na kome se izvode pretežno dela umetničke i/ili džez muzike.
Osnovicu za obračun naknade čine prihodi koje korisnik ostvari po osnovu:
Naknada za koncert umetničke ili džez muzike se utvrđuje prema ukupnom broju posetilaca, izvođačkom sastavu, po koncertu, u procentu od prihoda od ulaznica i u procentu od ostalih prihoda za taj koncert odnosno manifestaciju i iznosi:
Broj posetilaca/mesta | Izvođački sastav | Naknada u % od | ||
prihoda od ulaznica | + | ostalih prihoda | ||
do 1000 | A | 8% | 3% | |
B | 2% | |||
V | 1% | |||
više od 1000 | A | 7% | 3% | |
B | 2% | |||
V | 1% |
Izvođački sastav koncerta klasifikuje se na sledeći način:
Šifra | Izvođački sastav |
A | umetnička muzika: ansambl do 5 instrumenata, sa vokalnim delom ili bez njega, odnosno instrument i hor, za vokalne soliste, odnosno hor |
džez muzika: ansambl do 11 instrumenata, sa vokalnim delom ili bez njega | |
B | umetnička muzika: ansambl od najmanje šest instrumenata, sa vokalnim delom ili bez njega, za gudački i kamerni orkestar, sa vokalnim delom ili bez njega, za vokalni sastav od najmanje šest solista, odnosno horove iznad petoglasnog, delo elektroakustičke muzike |
džez muzika: ansambl od najmanje 12 instrumenata, sa vokalnim delom ili bez njega | |
V | umetnička muzika: simfonijski orkestar sa vokalnim delom (odnosno horom) ili bez njega |
džez muzika: veliki džez orkestar |
Ukoliko korisnik ne prijavi koncert na način i u rokovima koji su predviđeni ovom Tarifom, Sokoj će naknadu obračunati primenjujući maksimalno predviđen procenat, pun kapacitet sale, odnosno prostora i prosečnu cenu ulaznice, primenjujući procenat za izvođački sastav šifre A.
Ukoliko korisnik ne ostvaruje prihod, dužan je da prijavi podatke o ukupnim troškovima održavanja koncerta, dokumentovano uz izjavu koju daje pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću da prihode nije ostvario i da je naveo sve troškove organizacije.
Osnovicu za obračun naknade u navedenom slučaju čine ukupni troškovi organizacije koncerta (honorari izvođača, troškovi postavljanja bine/scene, troškovi rasvete i ozvučenja, troškovi smeštaja izvođača i svi drugi troškovi neophodni za organizaciju koncerta).
Naknada za koncert umetničke ili džez muzike u navedenom slučaju se utvrđuje prema broju posetilaca i izvođačkom sastavu, po koncertu, u procentu od navedenih troškova i iznosi:
Broj posetilaca/mesta | Izvođački sastav | Naknada u % od troškova |
do 200 | A | 3% |
B | 2% | |
V | 1% | |
201-500 | A | 3% |
B | 2% | |
V | 1% | |
501-1000 | A | 3% |
B | 2% | |
V | 1% | |
više od 1000 | A | 3% |
B | 2% | |
V | 1% |
Najniži iznos naknade za korišćenje repertoara na koncertima umetničke i/ili džez muzike utvrđuje se prema broju posetilaca i izvođačkom sastavu i iznosi:
Broj posetilaca/mesta | Izvođački sastav | Najniži iznos naknade (bodova) |
do 200 | A | 200 |
B | 250 | |
V | 350 | |
201-500 | A | 250 |
B | 300 | |
V | 500 | |
501-1000 | A | 300 |
B | 450 | |
V | 800 | |
više od 1000 | A | 400 |
B | 600 | |
V | 1000 |
Tarifni broj 2.
Koncerti popularne muzike
Koncert popularne muzike je organizovani i najavljeni muzički nastup uživo, pred publikom, na kome se izvode pretežno dela popularne muzike.
Naknada se plaća po održanom koncertu.
Osnovica za obračun naknade utvrđuje se:
Broj posetilaca | Visina procenta |
do 1.000 | 8% |
od 1.001 do 3.000 | 7% |
od 3.001 do 5.000 | 6% |
od 5.001 do 15.000 | 5% |
od 15.001 do 30.000 | 4% |
preko 30.000 | 3% |
Broj posetilaca | Visina procenta |
do 1.000 | 8% |
od 1.001 do 3.000 | 7% |
od 3.001 do 5.000 | 6% |
od 5.001 do 15.000 | 5% |
od 15.001 do 30.000 | 4% |
preko 30.000 | 3% |
Najniži iznos naknade za korišćenje repertoara na koncertima popularne muzike utvrđuje se prema broju posetilaca po koncertu i iznosi:
Broj mesta/posetilaca | Broj bodova |
do 1.000 | 500 |
od 1.001 do 3.000 | 1000 |
od 3.001 do 5.000 | 2000 |
od 5.001 do 15.000 | 3000 |
od 15.001 do 30.000 | 4000 |
preko 30.000 | 6000 |
Ukoliko korisnik ne prijavi koncert na način i u rokovima koji su predviđeni ovom Tarifom, Sokoj će naknadu obračunati primenjujući maksimalno predviđen procenat, pun kapacitet sale, odnosno prostora i prosečnu cenu ulaznice.
Tarifni broj 3.
Festivali, sabori i slične muzičke manifestacije
Festivali su muzičke manifestacije umetničke, džez ili popularne muzike, sa većim brojem različitih izvođača, koje traju jedan ili više dana.
Naknada se obračunava u skladu sa Tarifnom klasom 1, Tarifni broj 2.
Ukoliko korisnik ne prijavi manifestaciju iz ovog tarifnog broja na način i u rokovima koji su predviđeni ovom Tarifom, Sokoj će naknadu obračunati primenjujući maksimalno predviđen procenat, pun kapacitet sale, odnosno prostora, računajući tri posetioca po m2 i prosečnu cenu ulaznice.
Odredbe ove Tarife primenjuju se od 01.02.2020. godine.
Javno izvođenje kontakt
→ ako u objektu imate muziku uživo, organizujete koncert ili drugu manifestaciju
pišite nam na: javno.izvodjenje@sokoj.rs
→ za tehničke probleme na portalu za Javno izvođenje
pišite nam na: it@sokoj.rs
→ za pitanja o muzičkim delima, formiranja i navođenju podataka u muzičkim košuljicama
pišite nam: na raspodela@sokoj.rs
Autorska naknada za javno izvođenje muzičkih dela na muzičko-zabavnim manifestacijama (muzičko-plesna takmičenja i sl.) obračunava se u skladu sa Tarifom naknada koju od organizatora, vlasnika, držaoca i zakupca prostora naplaćuje Sokoj po osnovu javnog izvođenja muzičkih dela na koncertima, muzičkim festivalima i muzičko – zabavnim manifestacijama, kulturnim, sportskim i političkim manifestacijama i manifestacijama u komercijalnim prostorima („Sl. glasnik RS“ 3/2020 i 5/2020).
Organizator muzičko-zabavne manifestacije je za korišćenje repertoara dužan da:
____________
Naknada se određuje u zavisnosti od oblika korišćenja repertoara utvrđenih Tarifom, po pravilu primenom odgovarajućeg procenta od prihoda koji korisnik ostvaruje obavljajući delatnost u okviru koje i/ili u vezi sa kojom koristi repertoar, osim ako Tarifom nije drugačije određeno za pojedine oblike korišćenja repertoara.
Ukoliko korisnik ne ostvaruje prihod, naknada se određuje primenom odgovarajućeg procenta od troškova koji su potrebni za obavljanje delatnosti u okviru koje i/ ili u vezi sa kojom koristi repertoar.
Naknada u svim slučajevima ne može biti manja od najnižeg iznosa naknade određenog Tarifom za svaki oblik korišćenja repertoara.
Ukoliko nije moguće utvrditi naknadu za konkretnu manifestaciju, primeniće se obračun naknade u paušalnom iznosu, u skladu sa odredbama ove Tarife.
Paušalni iznos naknade se utvrđuje množenjem paušala, određenog tarifnim brojem, sa sledećim koeficijentima regiona u kome se, prema podacima Agencije za privredne registre, nalazi sedište korisnika, odnosno mesto održavanja za pojedine manifestacije:
– Beogradski region…………………………………………………………… 1,00
– region Vojvodine ……………………………………………………………. 0,90
– region Šumadije i Zapadne Srbije …………………………………… 0,80
– region Južne i Istočne Srbije …………………………………………… 0,70.
Najniži iznos naknade se primenjuje u slučaju da naknada obračunata prema prihodima ili troškovima, u skladu sa odredbama ove Tarife, iznosi manje od najnižeg iznosa naknade.
Način obračuna i visina naknade za svaki oblik korišćenja repertoara utvrđeni su i precizirani odgovarajućim tarifnim klasama i tarifnim brojevima.
____________
Iznosi paušala i najniži iznosi naknade u Tarifi su iskazani u bodovima.
Vrednost boda iznosi 11,00 dinara, bez PDV.
Vrednost boda se svakog 1. januara može usklađivati sa godišnjim indeksom potrošačkih cena, prema zvaničnim podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
____________
Svako korišćenje repertoara obavezuje korisnika da plati autorsku naknadu i ispuni druge obaveze propisane Zakonom i Tarifom, nezavisno da li je zaključio ugovor sa Sokojem.
Korišćenje repertoara bez dozvole Sokoja, smatra se neovlašćenim i predstavlja privredni prestup i prekršaj iz čl. 215. i 216. Zakona, odnosno krivično delo iz člana 199. Krivičnog zakonika Republike Srbije.
____________
Za plaćanje naknade za korišćenje repertoara u skladu sa Zakonom solidarno odgovaraju organizator, vlasnik, držalac i zakupac prostora u kome se iskorišćava repertoar.
Tarifna klasa 3.
MUZIČKO–ZABAVNE MANIFESTACIJE I SLIČNO
Tarifni broj 1.
Muzičko – zabavne manifestacije, muzičko – plesna takmičenja i sl.
Korisnik je dužan da dostavi izveštaj koji sadrži podatke o broju prodatih ulaznica i cenama ulaznica, odnosno o troškovima realizacije manifestacije, u roku od 15 dana od dana održavanja.
Korisnik je dužan da dostavi popis izvedenih dela u roku od 15 dana od dana održavanja.
Osnovica za obračun naknade utvrđuje se prema broju prodatih ulaznica i cenama ulaznica, odnosno prema troškovima. Visina naknade iznosi 4% od osnovice.
Najniži iznosi naknada po održanoj manifestaciji iznosi:
Broj mesta/posetilaca | Broj bodova |
do 500 | 500 |
od 501 do 1000 | 700 |
od 1001 do 3000 | 1000 |
preko 3001 | 1300 |
Ukoliko korisnik ne prijavi manifestaciju na način i u rokovima koji su predviđeni ovom tarifom, Sokoj će naknadu obračunati u iznosu od 1300 bodova po manifestaciji.
Odredbe ove Tarife primenjuju se od 01.02.2020. godine.
Kontakt
→ ako u objektu imate muziku uživo, organizujete koncert ili drugu manifestaciju
pišite nam na: javno.izvodjenje@sokoj.rs
→ za tehničke probleme na portalu za Javno izvođenje
pišite nam na: it@sokoj.rs
→ za pitanja o muzičkim delima, formiranja i navođenju podataka u muzičkim košuljicama
pišite nam: na raspodela@sokoj.rs
Autorska naknada za javno izvođenje muzičkih dela na javnim manifestacijama u komercijalnim prostorima (zabavne, kulturne, političke i sportske manifestacije u tržnim centrima i sl.) obračunava se u skladu sa Tarifom naknada koju od organizatora, vlasnika, držaoca i zakupca prostora naplaćuje Sokoj po osnovu javnog izvođenja muzičkih dela na koncertima, muzičkim festivalima i muzičko – zabavnim manifestacijama, kulturnim, sportskim i političkim manifestacijama i manifestacijama u komercijalnim prostorima („Sl. glasnik RS“ 3/2020 i 5/2020).
Organizator javne manifestacije je za korišćenje repertoara dužan da:
____________
Naknada se određuje u zavisnosti od oblika korišćenja repertoara utvrđenih Tarifom, po pravilu primenom odgovarajućeg procenta od prihoda koji korisnik ostvaruje obavljajući delatnost u okviru koje i/ili u vezi sa kojom koristi repertoar, osim ako Tarifom nije drugačije određeno za pojedine oblike korišćenja repertoara.
Ukoliko korisnik ne ostvaruje prihod, naknada se određuje primenom odgovarajućeg procenta od troškova koji su potrebni za obavljanje delatnosti u okviru koje i/ ili u vezi sa kojom koristi repertoar.
Naknada u svim slučajevima ne može biti manja od najnižeg iznosa naknade određenog Tarifom za svaki oblik korišćenja repertoara.
Ukoliko nije moguće utvrditi naknadu za konkretnu manifestaciju, primeniće se obračun naknade u paušalnom iznosu, u skladu sa odredbama ove Tarife.
Paušalni iznos naknade se utvrđuje množenjem paušala, određenog tarifnim brojem, sa sledećim koeficijentima regiona u kome se, prema podacima Agencije za privredne registre, nalazi sedište korisnika, odnosno mesto održavanja za pojedine manifestacije:
– Beogradski region…………………………………………………………… 1,00
– region Vojvodine ……………………………………………………………. 0,90
– region Šumadije i Zapadne Srbije …………………………………… 0,80
– region Južne i Istočne Srbije …………………………………………… 0,70.
Najniži iznos naknade se primenjuje u slučaju da naknada obračunata prema prihodima ili troškovima, u skladu sa odredbama ove Tarife, iznosi manje od najnižeg iznosa naknade.
Način obračuna i visina naknade za svaki oblik korišćenja repertoara utvrđeni su i precizirani odgovarajućim tarifnim klasama i tarifnim brojevima.
____________
Iznosi paušala i najniži iznosi naknade u Tarifi su iskazani u bodovima.
Vrednost boda iznosi 11,00 dinara, bez PDV.
Vrednost boda se svakog 1. januara može usklađivati sa godišnjim indeksom potrošačkih cena, prema zvaničnim podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
____________
Svako korišćenje repertoara obavezuje korisnika da plati autorsku naknadu i ispuni druge obaveze propisane Zakonom i Tarifom, nezavisno da li je zaključio ugovor sa Sokojem.
Korišćenje repertoara bez dozvole Sokoja, smatra se neovlašćenim i predstavlja privredni prestup i prekršaj iz čl. 215. i 216. Zakona, odnosno krivično delo iz člana 199. Krivičnog zakonika Republike Srbije.
____________
Za plaćanje naknade za korišćenje repertoara u skladu sa Zakonom solidarno odgovaraju organizator, vlasnik, držalac i zakupac prostora u kome se iskorišćava repertoar.
Tarifna klasa 5.
JAVNE MANIFESTACIJE U KOMERCIJALNIM PROSTORIMA
(tržni centri, šoping molovi i slično)
Tarifni broj 1.
Naknada se plaća po manifestaciji, a obračunava prema površini prostora na kome se održava manifestacija i iznosi:
Površina prostora | Broj bodova |
do 500m2 | 500 |
preko 501m2 | 1.000 |
Korisnik je dužan da dostavi izveštaj o površini prostora na kome je manifestacija održana u roku od 15 dana od dana održavanja.
Korisnik je dužan da dostavi popis izvedenih dela u roku od 15 dana od dana održavanja.
Ukoliko korisnik ne prijavi manifestaciju na način i u rokovima koji su predviđeni ovom tarifom, Sokoj će naknadu obračunati u iznosu od 1000 bodova po manifestaciji.
Odredbe ove Tarife primenjuju se od 01.02.2020. godine.
Kontakt
→ ako u objektu imate muziku uživo, organizujete koncert ili drugu manifestaciju
pišite nam na: javno.izvodjenje@sokoj.rs
→ za tehničke probleme na portalu za Javno izvođenje
pišite nam na: it@sokoj.rs
→ za pitanja o muzičkim delima, formiranja i navođenju podataka u muzičkim košuljicama
pišite nam: na raspodela@sokoj.rs
Autorska naknada za javno izvođenje muzičkih dela u ugostiteljskim objektima manifestacijama (svadba, promocija, proslava, matursko veče, doček nove godine) obračunava se u skladu sa Tarifom naknada koju Sokoj naplaćuje po osnovu javnog izvođenja u ugostiteljskim objektima (sa ili bez smeštajnih kapaciteta), kao i drugim objektima ugostiteljskog tipa na zabavnim priredbama („Sl. glasnik RS“ 12/2012).
Za korišćenje zaštićenog muzičkog repertoara korisnik je dužan da:
Korišćenje repertoara bez dozvole Sokoja, smatra se neovlašćenim i predstavlja privredni prestup i prekršaj iz čl. 215. i 216. Zakona o autorskom i srodnim pravima odnosno krivično delo iz člana 199. Krivičnog zakonika Republike Srbije.
Svako korišćenje repertoara obavezuje korisnika da plati autorsku naknadu i ispuni druge obaveze propisane zakonom i ovom tarifom, nezavisno da li je zaključio ugovor sa Sokojem.
Korisnik je dužan da održavanje manifestacije u pisanoj formi prijavi Sokoju u roku od 15 dana od održane manifestacije.
Ukoliko korisnik ne prijavi korišćenje u predviđenom roku, ovlašćeni zastupnik Sokoja utvrdiće korišćenje i elemente relevantne za obračun autorske naknade.
Ovlašćeni zastupnik Sokoja dužan je da o tome sačini odgovarajući zapisnik.
U slučaju kada korisnik ne dostavi relevantne podatke za utvrđivanje osnovice u predviđenom roku, Sokoj će naknadu odrediti u akontacionom iznosu, a prema visini koju je utvrdio i obračunava drugom korisniku čiji su način korišćenja, ekonomska snaga i drugi relevantni kriterijumi uporedivi.
Ukoliko se radi o korisniku odnosno korišćenju koje nije moguće uporediti, naknada će se utvrditi u paušalnom iznosu prema podacima kojima Sokoj raspolaže.
Solidarno odgovaraju za plaćanje naknade vlasnik, držalac, zakupac prostora u kome se iskorišćavaju muzička dela i orga- nizator.
Vrednost boda iznosi 11,00 dinara, bez PDV.
U zavisnosti od regiona u kome se nalazi sedište korisnika, na iznose autorske naknade izražene u paušalu, primenjuju se sledeći koeficijenti:
Diskoteke, klubovi, barovi, splavovi i drugi slični objekti
Za organizaciju manifestacija ovog tipa u diskotekama, klubovima, splavovima i sličnim ugostiteljskim objektima naknada se plaća u iznosu od 10 bodova po posetiocu, računajući jednog posetioca na 1m2.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u visini od 6% od prihoda ostvarenog prodajom ulaznica, konzumacija i slično, odnosno u iznosu od 20 bodova posetiocu.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u iznosu od 20 bodova po posetiocu, računajući jednog posetioca na 1m2.
Restorani, kafane, kafići i slični objekti
Naknada se plaća po manifestaciji a obračunava prema broju posetilaca i to:
Broj posetilaca | Broj bodova |
do 50 | 300 |
od 51 do 100 | 500 |
od 101 do 200 | 800 |
od 201 do 300 | 1.000 |
od 301 do 500 | 1.500 |
preko 500, na svakih 50 | po 50 |
Naknada za korišćenje muzičkih dela na promocijama, proslavama i sličnim manifestacijama može se utvrditi i prema prihodu, u visini od 6% od ostvarenog prihoda.
Ukoliko se u ugostiteljskim objektima manifestacije ovog tipa redovno održavaju, naknada se može odrediti na mesečnom nivou, u visini od dve manifestacije mesečno, a prema punom kapacitetu objekta.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u visini od 6% od prihoda ostvarenog prodajom ulaznica, konzumacija i slično, odnosno u iznosu od 20 bodova posetiocu.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u iznosu 6% od prihoda ostvarenog prodajom ulaznica, konzumacija i slično, odnosno u iznosu od 30 bodova po stolici, računajući pun kapacitet objekta, u slučaju kada se ne prodaju ulaznice, konzumacije i slično.
Odredbe ove Tarife primenjuju se od 01.02.2012. godine.
Kontakt
→ ako u objektu imate muziku uživo, organizujete koncert ili drugu manifestaciju
pišite nam na: javno.izvodjenje@sokoj.rs
→ za tehničke probleme na portalu za Javno izvođenje
pišite nam na: it@sokoj.rs
→ za pitanja o muzičkim delima, formiranja i navođenju podataka u muzičkim košuljicama
pišite nam: na raspodela@sokoj.rs
Autorska naknada za javno izvođenje muzičkih dela na muzičko-scenskim manifestacijama (balet, opera, opereta, mjuzikl, pozorišne predstave i sl.) obračunava se u skladu sa Tarifom naknada koju od organizatora, vlasnika, držaoca i zakupca prostora naplaćuje Sokoj po osnovu javnog izvođenja muzičkih dela na koncertima, muzičkim festivalima i muzičko – zabavnim manifestacijama, kulturnim, sportskim i političkim manifestacijama i manifestacijama u komercijalnim prostorima („Sl. glasnik RS“ 3/2020 i 5/2020).
Organizator muzičko-scenske manifestacije je za korišćenje repertoara dužan da:
____________
Naknada se određuje u zavisnosti od oblika korišćenja repertoara utvrđenih Tarifom, po pravilu primenom odgovarajućeg procenta od prihoda koji korisnik ostvaruje obavljajući delatnost u okviru koje i/ili u vezi sa kojom koristi repertoar, osim ako Tarifom nije drugačije određeno za pojedine oblike korišćenja repertoara.
Ukoliko korisnik ne ostvaruje prihod, naknada se određuje primenom odgovarajućeg procenta od troškova koji su potrebni za obavljanje delatnosti u okviru koje i/ ili u vezi sa kojom koristi repertoar.
Naknada u svim slučajevima ne može biti manja od najnižeg iznosa naknade određenog Tarifom za svaki oblik korišćenja repertoara.
Ukoliko nije moguće utvrditi naknadu za konkretnu manifestaciju, primeniće se obračun naknade u paušalnom iznosu, u skladu sa odredbama ove Tarife.
Paušalni iznos naknade se utvrđuje množenjem paušala, određenog tarifnim brojem, sa sledećim koeficijentima regiona u kome se, prema podacima Agencije za privredne registre, nalazi sedište korisnika, odnosno mesto održavanja za pojedine manifestacije:
– Beogradski region…………………………………………………………… 1,00
– region Vojvodine ……………………………………………………………. 0,90
– region Šumadije i Zapadne Srbije …………………………………… 0,80
– region Južne i Istočne Srbije …………………………………………… 0,70.
Najniži iznos naknade se primenjuje u slučaju da naknada obračunata prema prihodima ili troškovima, u skladu sa odredbama ove Tarife, iznosi manje od najnižeg iznosa naknade.
Način obračuna i visina naknade za svaki oblik korišćenja repertoara utvrđeni su i precizirani odgovarajućim tarifnim klasama i tarifnim brojevima.
____________
Iznosi paušala i najniži iznosi naknade u Tarifi su iskazani u bodovima.
Vrednost boda iznosi 11,00 dinara, bez PDV.
Vrednost boda se svakog 1. januara može usklađivati sa godišnjim indeksom potrošačkih cena, prema zvaničnim podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike.
____________
Svako korišćenje repertoara obavezuje korisnika da plati autorsku naknadu i ispuni druge obaveze propisane Zakonom i Tarifom, nezavisno da li je zaključio ugovor sa Sokojem.
Korišćenje repertoara bez dozvole Sokoja, smatra se neovlašćenim i predstavlja privredni prestup i prekršaj iz čl. 215. i 216. Zakona, odnosno krivično delo iz člana 199. Krivičnog zakonika Republike Srbije.
____________
Za plaćanje naknade za korišćenje repertoara u skladu sa Zakonom solidarno odgovaraju organizator, vlasnik, držalac i zakupac prostora u kome se iskorišćava repertoar.
Tarifna klasa 2.
MUZIČKO-SCENSKE MANIFESTACIJE I SLIČNO
Tarifni broj 1.
Balet, opera, opereta, mjuzikl i sl.
Korisnik je dužan da dostavi izveštaj koji sadrži podatke o broju održanih manifestacija, broju prodatih ulaznica i cenama ulaznica, u roku od 15 dana od dana održavanja, odnosno do 15. u mesecu za prethodni mesec, ukoliko se manifestacije održavaju više puta u toku jednog meseca.
Osnovica za obračun naknade utvrđuje se prema broju prodatih ulaznica i cenama ulaznica. Visina naknade iznosi 4% od osnovice.
Ukoliko organizator nije ostvario prihode, osnovica za obračun naknade utvrđuje se u odnosu na ukupne troškove organizacije priredbe (honorari izvođača, troškovi postavljanja bine/scene, troškovi rasvete i ozvučenja, troškovi smeštaja izvođača i svi drugi troškovi neophodni za organizaciju manifestacije).
Naknadu za korišćenje muzičkih dela po ovom osnovu, Sokoj realizuje u slučaju kada se radi o korišćenju nenaručene muzike za koju nije isplaćena naknada.
Najniži iznosi naknada po održanoj manifestaciji iznosi:
Broj mesta/posetilaca | Broj bodova |
do 500 | 500 |
preko 501 | 700 |
Ukoliko korisnik ne prijavi manifestaciju iz ovog tarifnog broja na način i u rokovima koji su predviđeni ovom Tarifom, Sokoj će naknadu obračunati u iznosu od 700 bodova po manifestaciji.
Tarifni broj 2.
Pozorišne predstave
Korisnik je dužan da dostavi izveštaj koji sadrži podatke o broju održanih predstava, broju prodatih ulaznica i cenama ulaznica, u roku od 15 dana od dana izvođenja, odnosno do 15. u mesecu za prethodni mesec ukoliko se predstave održavaju više puta u toku jednog meseca.
Osnovica za obračun naknade utvrđuje se prema broju prodatih ulaznica i cenama ulaznica. Visina naknade iznosi 2% od osnovice.
Ukoliko korisnik nije ostvario prihod, osnovica za obračun naknade utvrđuje se u odnosu na ukupne troškove organizacije predstave (honorari izvođača, troškov postavljanja bine/scene, troškovi rasvete i ozvučenja, troškovi smeštaja izvođača i svi drugi troškovi neophodni za organizaciju manifestacije).
Naknadu za korišćenje muzičkih dela po ovom osnovu, Sokoj realizuje u slučaju kada se radi o korišćenju nenaručene muzike za koju nije isplaćena naknada.
Najniži iznosi naknada po održanoj predstavi iznosi:
Broj mesta/posetilaca | Broj bodova |
do 500 | 250 |
od 501 | 350 |
Ukoliko korisnik ne prijavi predstavu na način i u rokovima koji su predviđeni ovom tarifom, Sokoj će naknadu obračunati u iznosu od 350 bodova po predstavi.
Odredbe ove Tarife primenjuju se od 01.02.2020. godine.
Kontakt
→ ako u objektu imate muziku uživo, organizujete koncert ili drugu manifestaciju
pišite nam na: javno.izvodjenje@sokoj.rs
→ za tehničke probleme na portalu za Javno izvođenje
pišite nam na: it@sokoj.rs
→ za pitanja o muzičkim delima, formiranja i navođenju podataka u muzičkim košuljicama
pišite nam: na raspodela@sokoj.rs
Autorska naknada za javno izvođenje muzičkih dela u ugostiteljskim objektima manifestacijama (svadba, promocija, proslava, matursko veče, doček nove godine) obračunava se u skladu sa Tarifom naknada koju Sokoj naplaćuje po osnovu javnog izvođenja u ugostiteljskim objektima (sa ili bez smeštajnih kapaciteta), kao i drugim objektima ugostiteljskog tipa na zabavnim priredbama („Sl. glasnik RS“ 12/2012).
Za korišćenje zaštićenog muzičkog repertoara korisnik je dužan da:
Korišćenje repertoara bez dozvole Sokoja, smatra se neovlašćenim i predstavlja privredni prestup i prekršaj iz čl. 215. i 216. Zakona o autorskom i srodnim pravima odnosno krivično delo iz člana 199. Krivičnog zakonika Republike Srbije.
Svako korišćenje repertoara obavezuje korisnika da plati autorsku naknadu i ispuni druge obaveze propisane zakonom i ovom tarifom, nezavisno da li je zaključio ugovor sa Sokojem.
Korisnik je dužan da održavanje manifestacije u pisanoj formi prijavi Sokoju u roku od 15 dana od održane manifestacije.
Ukoliko korisnik ne prijavi korišćenje u predviđenom roku, ovlašćeni zastupnik Sokoja utvrdiće korišćenje i elemente relevantne za obračun autorske naknade.
Ovlašćeni zastupnik Sokoja dužan je da o tome sačini odgovarajući zapisnik.
U slučaju kada korisnik ne dostavi relevantne podatke za utvrđivanje osnovice u predviđenom roku, Sokoj će naknadu odrediti u akontacionom iznosu, a prema visini koju je utvrdio i obračunava drugom korisniku čiji su način korišćenja, ekonomska snaga i drugi relevantni kriterijumi uporedivi.
Ukoliko se radi o korisniku odnosno korišćenju koje nije moguće uporediti, naknada će se utvrditi u paušalnom iznosu prema podacima kojima Sokoj raspolaže.
Solidarno odgovaraju za plaćanje naknade vlasnik, držalac, zakupac prostora u kome se iskorišćavaju muzička dela i orga- nizator.
Vrednost boda iznosi 11,00 dinara, bez PDV.
U zavisnosti od regiona u kome se nalazi sedište korisnika, na iznose autorske naknade izražene u paušalu, primenjuju se sledeći koeficijenti:
Diskoteke, klubovi, barovi, splavovi i drugi slični objekti
Za organizaciju manifestacija ovog tipa u diskotekama, klubovima, splavovima i sličnim ugostiteljskim objektima naknada se plaća u iznosu od 10 bodova po posetiocu, računajući jednog posetioca na 1m2.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u visini od 6% od prihoda ostvarenog prodajom ulaznica, konzumacija i slično, odnosno u iznosu od 20 bodova posetiocu.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u iznosu od 20 bodova po posetiocu, računajući jednog posetioca na 1m2.
Restorani, kafane, kafići i slični objekti
Naknada se plaća po manifestaciji a obračunava prema broju posetilaca i to:
Broj posetilaca | Broj bodova |
do 50 | 300 |
od 51 do 100 | 500 |
od 101 do 200 | 800 |
od 201 do 300 | 1.000 |
od 301 do 500 | 1.500 |
preko 500, na svakih 50 | po 50 |
Naknada za korišćenje muzičkih dela na promocijama, proslavama i sličnim manifestacijama može se utvrditi i prema prihodu, u visini od 6% od ostvarenog prihoda.
Ukoliko se u ugostiteljskim objektima manifestacije ovog tipa redovno održavaju, naknada se može odrediti na mesečnom nivou, u visini od dve manifestacije mesečno, a prema punom kapacitetu objekta.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u visini od 6% od prihoda ostvarenog prodajom ulaznica, konzumacija i slično, odnosno u iznosu od 20 bodova posetiocu.
Naknada se plaća po manifestaciji i obračunava u iznosu 6% od prihoda ostvarenog prodajom ulaznica, konzumacija i slično, odnosno u iznosu od 30 bodova po stolici, računajući pun kapacitet objekta, u slučaju kada se ne prodaju ulaznice, konzumacije i slično.
Odredbe ove Tarife primenjuju se od 01.02.2012. godine.
Kontakt
→ ako u objektu imate muziku uživo, organizujete koncert ili drugu manifestaciju
pišite nam na: javno.izvodjenje@sokoj.rs
→ za tehničke probleme na portalu za Javno izvođenje
pišite nam na: it@sokoj.rs
→ za pitanja o muzičkim delima, formiranja i navođenju podataka u muzičkim košuljicama
pišite nam: na raspodela@sokoj.rs
Autorska naknada za javno izvođenje muzičkih dela u ugostiteljskim objektima za redovno korišćenje u toku godine obračunava se u skladu sa Tarifom naknada koju Sokoj naplaćuje po osnovu javnog izvođenja u ugostiteljskim objektima (sa ili bez smeštajnih kapaciteta), kao i drugim objektima ugostiteljskog tipa („Sl. glasnik RS“ 12/2012).
Za korišćenje zaštićenog muzičkog repertoara korisnik je dužan da:
Korišćenje repertoara bez dozvole Sokoja, smatra se neovlašćenim i predstavlja privredni prestup i prekršaj iz čl. 215. i 216. Zakona o autorskom i srodnim pravima odnosno krivično delo iz člana 199. Krivičnog zakonika Republike Srbije.
Svako korišćenje repertoara obavezuje korisnika da plati autorsku naknadu i ispuni druge obaveze propisane zakonom i ovom tarifom, nezavisno da li je zaključio ugovor sa Sokojem.
Korisnik je dužan da prijavi Sokoju svako korišćenje muzike, u pisanoj formi, putem redovne ili elektronske pošte ili korišćenjem obrasca na sajtu Sokoja, u roku od 15 dana od početka korišćenja.
Ukoliko korisnik ne prijavi korišćenje u predviđenom roku, ovlašćeni zastupnik Sokoja utvrdiće korišćenje i elemente relevantne za obračun autorske naknade.
Ovlašćeni zastupnik Sokoja dužan je da o tome sačini odgovarajući zapisnik.
U slučaju kada korisnik ne dostavi relevantne podatke za utvrđivanje osnovice u predviđenom roku, Sokoj će naknadu odrediti u akontacionom iznosu, a prema visini koju je utvrdio i obračunava drugom korisniku čiji su način korišćenja, ekonomska snaga i drugi relevantni kriterijumi uporedivi.
Ukoliko se radi o korisniku odnosno korišćenju koje nije moguće uporediti, naknada će se utvrditi u paušalnom iznosu prema podacima kojima Sokoj raspolaže.
Solidarno odgovaraju za plaćanje naknade vlasnik, držalac, zakupac prostora u kome se iskorišćavaju muzička dela i orga- nizator.
Vrednost boda iznosi 11,00 dinara, bez PDV.
U zavisnosti od regiona u kome se nalazi sedište korisnika, na iznose autorske naknade izražene u paušalu, primenjuju se sledeći koeficijenti:
Diskoteke, klubovi, barovi, splavovi i drugi slični objekti
Naknada se plaća mesečno i obračunava prema površini objekta, bez pomoćnih prostorija prema sledećoj tabeli:
Površina prostorije (bez pomoćnih prostorija) | Korišćenje do 16 dana mesečno (broj bodova) | Korišćenje preko 16 dana mesečno (broj bodova) |
do 50m2 | 700 | 1.000 |
od 51 – 100m2 | 1.000 | 1.300 |
od 101 – 150m2 | 1.300 | 1.800 |
svakih sledećih započetih 50m2 | 300 | 350 |
Restorani, kafane, kafići i slični objekti
Naknada se plaća mesečno i obračunava prema punom kapacitetu objekta, računajući maksimalan broj stolica, i to:
Naknada po osnovu organizacije zabavnih priredbi (svadbe, promocije, proslave i slično), maturskih večeri, proslava Nove godine i drugih muzičkih manifestacija, obračunava se i plaća posebno.
Odredbe ove Tarife primenjuju se od 01.02.2012. godine.
Kontakt
→ ako u objektu imate muziku uživo, organizujete koncert ili drugu manifestaciju
pišite nam na: javno.izvodjenje@sokoj.rs
→ za tehničke probleme na portalu za Javno izvođenje
pišite nam na: it@sokoj.rs
→ za pitanja o muzičkim delima, formiranja i navođenju podataka u muzičkim košuljicama
pišite nam: na raspodela@sokoj.rs
TARIFA NAKNADA KOJE NAPLAĆUJE SOKOJ ZA SAOPŠTAVANJE JAVNOSTI MUZIČKIH DELA PREKO INTERNETA I TELEFONSKIH SERVISA
Tarifu naknada koje naplaćuje Sokoj za saopštavanje javnosti muzičkih dela preko interneta i telefonskih servisa doneo je Zavod za intelektualnu svojinu, a objavljena je u Službenom glasniku broj 84/20 od 12. juna 2020. godine i stupila je na snagu osmog dana od dana objavljivanja.
Za iskorišćavanje muzičkih dela iz repertoara Sokoja na neki od sledećih načina: Webcasting, Simulcasting, Live streaming, Podcasting, Streaming on demand, Background music, Downloading, Ringtones ili Music on hold, utvrđene su obaveze korisnika prema autorima muzičkih dela, odnosno prema Sokoju, kao organizaciji koja ostvaruje njihova prava. Obaveze proističu iz Zakona o autorskom i srodnim pravima koji je objavljen u “Službenom glasniku RS“, broj 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 – odluka US i 66/2019 .
Shodno zakonu, obaveze korisnika su:
Kontakt osoba za saopštavanje javnosti muzičkih dela preko interneta i telefonskih servisa :
Miodrag Mijatović, koordinator Odeljenja za nove tehnologije korišćenja repertoara
E-mail: miodrag.mijatovic@sokoj.rs
Telefon: 011/4022 442
TARIFA ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA POSEBNU NAKNADU
Tarifu za ostvarivanje prava na posebnu naknadu doneo je Zavod za intelektualnu svojinu, a objavljena je u Službenom glasniku, broj 43/13 od 17. maja 2013. godine i stupila je na snagu osmog dana od dana objavljivanja.
Na osnovu člana 39. Zakona o autorskom i srodnim pravima (“Službeni glasnik RS”, broj 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016 – odluka US i 66/2019), predviđena je obaveza plaćanja posebne naknade za uvoz, odnosno prodaju tehničkih uređaja i praznih nosača zvuka, slike i teksta za koje se opravdano može pretpostaviti da će biti korišćeni za lično nekomercijalno umnožavanje autorskih dela.
Naknada se obračunava primenom procenta od vrednosti praznih nosača zvuka i slike, odnosno tehničkih uređaja sa Liste tehničkih uređaja i predmeta za koje postoji obaveza plaćanja posebne naknade nosiocima autorskog i srodnih prava (“Službeni glasnik RS”, broj 45/2010). Listu tehničkih uređaja i predmeta za koje postoji obaveza plaćanja posebne naknade utvrdila je Vlada Republike Srbije a u Listu spadaju:
I Prazni nosači zvuka, slike i teksta :
1) Kompakt diskovi;
2) Digitalni video diskovi;
3) Digitalni video diskovi visoke definicije;
4) Blue-Ray diskovi;
5) Mini diskovi;
6) Audio kasete;
7) Video kasete;
8) USB Flash Drive.
II Uređaji :
1) Fotokopir aparati;
2) CD rezači (kao računarske komponente);
3) DVD rezači (kao računarske komponente);
4) Štampači;
5) Skeneri;
6) Digitalni video rikorderi;
7) Blue-Ray rikorderi;
8) Video rikorderi;
9) Digitalni džuboksovi;
10) Digitalni audio plejeri;
11) Hi-Fi CD rikorder;
12) Hi-Fi DVD rikorder;
13) Hi-Fi HD rikorder.
Kontakt osoba za posebnu naknadu :
Miodrag Mijatović, koordinator Odeljenja za nove tehnologije korišćenja repertoara
E-mail: miodrag.mijatovic@sokoj.rs
Telefon: 011/4022 442
Ako ste izdavač , u obavezi ste da sa Sokojem zaključite Ugovor o neisključivom ustupanju prava na umnožavanje i stavljanje primeraka muzičkih dela iz repertoara Sokoja u promet i da prijavite celokupan snimljeni repertoar.
Vaša obaveza, kao izdavača, je da nam kvartalno dostavljate izveštaj o prodaji nosača zvuka.
Ako ste, kao izdavač, i nosilac autorskog prava u obavezi ste da zaključite sa Sokojem ugovor o isključivom ustupanju autorsko pravnih ovlašćenja.
Na našem sajtu možete preuzeti formulare ugovora i prijava:
Obrazac za popis dela i izveštaj o prodaji nosača zvuka
SPORAZUM O TARIFI NAKNADA KOJE SOKOJ NAPLAĆUJE PO OSNOVU UMNOŽAVANJA I STAVLJANJA PRIMERAKA MUZIČKIH DELA U PROMET
Sporazum o tarifi naknada koje Sokoj naplaćuje po osnovu umnožavanja i stavljanja primeraka muzičkih dela u promet objavljen je u Službenom glasniku RS, broj 5/2020 od 22. januara 2020. godine. Sporazum o tarifi zaključen sa Unijom diskografa Srbije kao reprezentativnim udruženjem diskografa/izdavača, stupio je na snagu 30. januara, a primenjuje se od 1. februara 2020. godine.
* Napomena:
Molimo Vas da preuzete obrasce popunite na računaru uz pomoć programa MS Word ili Adobe Acrobat / Adobe Acrobat Reader. Popunjene obrasce odštampate na laserskom štampaču, potpišete i dostavite lično ili poštom Servisu autora.
Kontakt
→ za informacije o visini duga, prigovor na račun ili druga pitanja u vezi sa internet
pišite nam na: internet@sokoj.rs
Osnovni princip po kojem se određuje visina naknade jeste značaj koji muzika ima za delatnost korisnika, pa samim tim i uticaj koji ona može imati na prihode. Doprinos muzike u prihodima korisnika mora se uzeti u obzir pri određivanju tarifa.
Naravno, visina naknade prilagođena je našim prilikama i ekonomskim okolnostima u kojima živimo.
Način obračuna i visina naknade, kao i precizni uslovi pod kojima se muzika može legalno koristiti sadržani su u Tarifama Sokoja.
Važno je reći da su tarife Sokoja, kojima se detaljno za svaku vrstu korišćenja razrađuju uslovi pod kojima se dozvola izdaje, u potpunosti usaglašene ne samo sa domaćim zakonodavstvom već i sa evropskom praksom i iskustvom.
Naknada je najviša kod onih korisnika kod kojih je muzika sastavni deo njihovog rada, a niža za one korisnike koji svoj posao mogu obavljati i bez korišćenja muzike.
Svima nam je zajedničko uživanje u muzici i mi, u želji da muzičko stvaralaštvo u Srbiji bude što kvalitetnije, želimo da vam približimo šta Sokoj zaista radi, u čemu je suština posla.
Naime, među našim korisnicima ima pravnika, novinara, sportista, menadžera, trgovaca, ugostitelja… ukratko, ljudi najrazličitijih zanimanja.
Svako od vas živi od svog rada i naravno, naplaćuje svoje usluge ili proizvode. Tako na primer pekar naplati hleb i pecivo koje napravi, ugostitelj naplati ručak koji servira, trener naplati članarinu licima koje trenira, rent-a-car agencija naplati iznajmljivanje vozila, televizije naplaćuju reklame i to po sekundi, pa tako i mi, muzički autori, moramo naplatiti naš „proizvod“ – muziku, jer od toga živimo.
Muzičko delo plod je rada i truda muzičkog autora, kompozitora, tekstopisca ili aranžera. Svaki put kada pustite muziku da bi vaš radio bio slušaniji (a time i skuplji sekund reklame), da bi više gostiju došlo u vaš restoran (a time i vaš profit bio veći) i slično tome, vi koristite „proizvod“ autora, pozajmljujete ga, a za to korišćenje potrebno je izdvojiti određena sredstva kao u svakoj drugoj prilici kada nešto iznajmljujete. Uostalom, zar bi zaista bilo fer da neko koristi muziku, a da autori, koji su tu muziku „napravili“, nemaju ni dinara naknade od toga?
To je dakle pravi razlog plaćanja naknade. Mnogi naši sugrađani Sokoj doživljavaju kao strog državni organ koji naplaćuje „taksu za slušanje muzike“ ili „porez na muziku“. Međutim, Sokoj je u stvari udruženje muzičkih autora koje, pored ostalog, naplaćuje naknadu za muziku koju koristite i tu istu naknadu raspodeljuje dalje autorima koji su tu muziku stvorili.
Nadamo se da su vam nakon ovog objašnjenja jasniji razlozi prikupljanja naknade i da ćemo udruženim snagama postići naš cilj – kontinuirano unapređenje muzičkog stvaralaštva u Srbiji.
Vaš Sokoj
Pre nego što koristite muziku u kafiću, restoranu, diskoteci, klubu, hotelu, kladionici, prodavnici, spa centru, sportsko-rekreativnom centru, aerobik sali, fitnes centru, plesnoj školi… potrebna vam je dozvola koja se stiče zaključivanjem ugovora sa Sokojem.Svakodnevno se koristi celokupan svetski muzički repertoar, dela koja pripadaju stotinama hiljada autora svih žanrova muzike iz najrazličitijih delova sveta. Praktično je nemoguće kontaktirati sa svim autorima pojedinačno, tražiti dozvolu od njih i sa svakim pojedinačno ugovarati visinu naknade za koju ustupa svoje delo. Upravo zato je evropsko i naše zakonodavstvo predvidelo organizaciju za kolektivno ostvarivanje prava muzičkih autora.
Sokoj je organizacija ovlašćena da vrši kolektivno ostvarivanje prava muzičkih autora. Sokoj izdaje dozvole za korišćenje muzičkih dela i naplaćuje autorsku naknadu. Kao neprofitna organizacija, Sokoj ne ostvaruje nikakvu dobit za sebe. Po odbitku samo stvarnih troškova poslovanja, sva sredstva naplaćena od korisnika muzičkih dela raspodeljuju se domaćim autorima i autorima iz celog sveta čija se muzika koristi.
Muzički autori imaju zakonom utvrđeno pravo da od svakog korišćenja svojih dela ostvaruju imovinsku korist. Po Zakonu o autorskom i srodnim pravima, za javno korišćenje muzike potrebno je dobiti dozvolu autora i platiti odgovarajuću naknadu.
Pošto se svakodnevno koristi celokupan svetski muzički repertoar, praktično je nemoguće kontaktirati sa svim autorima pojedinačno, tražiti dozvolu i sa svakim pojedinačno ugovarati visinu naknade za koju autor ustupa pravo za korišćenje svog dela.
Upravo zato, evropsko ali i naše zakonodavstvo predviđa postojanje organizacije za kolektivno ostvarivanje autorskog prava. U Republici Srbiji Sokoj je jedina organizacija ovlašćena da izdaje dozvole za javno korišćenje muzičkih dela, kao i da naplaćuje autorsku naknadu po ovom osnovu.
U tom slučaju, Vi neovlašćeno koristite muziku i kršite zakon. Sokoj je ovlašćen da pokrene sudski postupak protiv vas radi naplate duga.
Prijavljivanje korišćenja muzike je zakonska obaveza. ZASP i sve tarife su objavljene u Službenom glasniku
Ovaj sistem zastupljen je u svim razvijenijim zemljama sveta.
Domaće zakonodavstvo prati evropske propise koji se tiču zaštite autorskog prava, a Zavod za intelektualnu svojinu, kao državni organ koji vrši nadzor nad radom Sokoja, mora dati saglasnost na tarife Sokoja.
Ukoliko u svom objektu nemate samo živu muziku već muziku koristite sa nekog od nosača zvuka, tzv. mehaničku muziku, u obavezi ste da plaćate i jednoj i drugoj organizaciji. Sokoj kolektivno ostvaruje prava autora muzike, dok OFPS kolektivno ostvaruje srodna prava, prava proizvođača fonograma.
Javno saopštavanje je korišćenje muzičkog dela u javnom prostoru putem tehničkih uređaja za reprodukciju zvuka ili zvuka i slike.
Iznosi naknada za javno saopštavanje muzičkih dela utvrđuju se na osnovu:
- površine prostora koji korisnik koristi za prijem gostiju, potrošača i naručilaca usluga;
- značaja koji za obavljanje delatnosti korisnika ima javno saopštavanje muzičkih dela;
- geografske lokacije sedišta korisnika.
Predlog tarife sačinjava se po modelu koji je zastupljen u većini evropskih zemalja, uzimajući u obzir domaće ekonomske prilike.
Saglasnost na predlog tarife daje Zavod za intelektualnu svojinu.
Ako je predlog tarife sporazumno određen između Sokoja i reprezentativnog udruženja korisnika za određenu vrstu korišćenja repertoara, postupak za saglasnost pokreće se zajednički.
Uz zahtev za saglasnost obavezno se podnosi:
1) predlog visine tarife;
2) podaci o pregovorima (opis toka pregovora, rezultati pregovora, obrazloženje ukoliko nije postignut sporazum, pisana izjašnjenja svih pregovarača).
U slučaju da se ne postigne sporazum ili da se ne dobije saglasnost na predlog, tarifu određuje Zavod za intelektualnu svojinu.
Da, treba da plaćate i Sokoju. Autorska naknada za javno saopštavanje muzičkih dela (korišćenje muzike u vašem objektu) nije sastavni deo pretplate.
Autorsko delo je saopšteno javnosti ako je učinjeno dostupnim većem broju lica koja nisu međusobno povezana rodbinskim ili drugim ličnim vezama, što ste učinili u svom lokalu putem radija ili televizije.
Korisnik emiter (RTV stanica), takođe treba da ima dozvolu (za emitovanje), kao i vi (za javno saopštavanje), kada u svom objektu (javnom prostoru) slušate/gledate radio ili televizijski program.
Da, potrebna je dozvola Sokoja. Kako je muzika sastavni deo svakog televizijskog programa (najavne i odjavne špice, kulisna muzika, reklame, muzički spotovi), nemoguće je imati uključen televizijski prijemnik, a ne koristiti muziku u poslovnom prostoru.
Nije bitno gde se nalazi vaš radio ili neki drugi uređaj za mehaničku reprodukciju muzike, vi ste omogućili da i stranke čuju muziku, omogućili ste javno saopštavanje muzike.
Možete da ga slušate bez plaćanja autorske naknade samo u okviru svog privatnog okruženja. Svako javno korišćenje muzičkog dela regulisano je Zakonom o autorskom i srodnim pravima.
Za korišćenje muzike u javnom prostoru odgovoran je vlasnik ili zakupac prostora tako da nije važno kome pripadaju sredstva za mehaničku reprodukciju muzike. Dužni ste da obavestite zaposlene da korišćenje muzike u poslovnom prostoru nije slobodno i da podrazumeva plaćanje autorske naknade.
Prema Zakonu o autorskom i srodnim pravima, naknadu za živo izvođenje muzike u obavezi je da podmiri organizator priredbe, odnosno vlasnik ili zakupac prostora u kojem se priredba održava.
Ovo su dva različita vida korišćenja muzičkih dela i dva različita imovinska prava autora – pravo emitovanja i pravo javnog saopštavanja, koja predstavljaju odvojene osnove za naplatu autorske naknade.
Plaćanje honorara muzičarima koje ste angažovali ne podrazumeva da ste ispunili sve zakonske obaveze. Autori muzičkih dela (kompozitori, tekstopisci, aranžeri) ovlašćeni su da dobiju naknadu od javnog izvođenja i to pravo postoji nezavisno od toga da li izvođači (angažovani muzičari) izvode sopstvene ili tuđe pesme. Oni mogu potraživati honorar od organizatora, ali tantijeme (za koje autorsku naknadu takođe plaća organizator) pripadaju autorima izvedenih dela.
Članovi grupe, autori muzičkih dela, prijavljuju svoja dela u Sokoju, organizaciji za kolektivno ostvarivanje autorskog prava, koja vodi evidenciju o korišćenim delima, na osnovu koje se vrši raspodela tantijema. Iako grupa izvodi svoje pesme, listu izvedenih dela treba dostaviti Sokoju kako bi autori dobili svoju autorsku naknadu.
Sokoj na osnovu podataka iz spiskova izvedenih dela prikuplja sredstva od korisnika muzike i raspodeljuje ih domaćim i stranim autorima iz celog sveta, čija se muzika izvodi na teritoriji Srbije.
Zakon o autorskom i srodnim pravima nalaže da za javno korišćenje muzičkog dela, pre početka korišćenja, pribavite dozvolu, u svim slučajevima kada je dobijanje dozvole propisano zakonom, za korišćenje platite naknadu u visini utvrđenoj tarifom, a u skladu sa ugovorenim pravilima i dostavite podatke o učestalosti i obimu korišćenja (za korišćenja gde je to moguće).
Milionski muzički repertoar i učestalost korišćenja su preveliki da bi pre svakog korišćenja pojedinačnog dela stupali u kontakt sa autorom da pregovarate o dozvoli i naknadi.
Taj problem se prevazilazi uz pomoć organizacije za kolektivno ostvarivanje autorskog prava. Organizacija je veza između vas i autora.
Zadatak organizacije je da imovinskopravna ovlašćenja koja su joj ustupili autori dalje ustupi korisnicima i da naplaćenu naknadu, umanjenu samo za troškove poslovanja, isplati autorima.
Svedoci smo da je u današnje vreme velika konkurencija u poslovnom okruženju, i svi se trude da pronađu način da unaprede poslovanje i uslove rada za svoje zaposlene. Muzika vam u tome može mnogo pomoći.
Kod nekih korišćenja, kao što je korišćenje muzike u ugostiteljskim objektima, ona je samo prateći element, ali podjednako važan kao i dobro osmišljen enterijer ili kvalitetan izbor hrane.
Na javnom mestu, muzika se koristi na najrazličitije načine. Ukoliko se izvodi na koncertima, zabavama, priredbama, festivalima ili u noćnim klubovima, ona je osnovno sredstvo za rad i bez nje, u tom slučaju, dobiti nema.
Muzika je neraskidivi deo delatnosti svakog pružaoca medijske usluge ,bilo da je u pitanju radio ili TV stanica ili kablovski operater koji reemituje TV kanale uz naknadu koja mu se mesečno uplaćuje.
Ukoliko planirate da koristite muziku u svom poslovnom objektu ili je već koristite, ispunite svoje zakonske obaveze. Sokoj vam može omogućiti potrebna ovlašćenja kao i legalan pristup domaćem i svetskom muzičkom repertoaru.
O tome koliko muzika ima značaja u poslovanju, možete više saznati u tekstu „Muzika koja prodaje“.
"DM Drogerie" Beograd
“Muziku koristimo u svim našim DM drogerijama u Srbiji. Ona je postala sastavni deo našeg imidža i poslovanja naše firme ovde. Uz prisustvo muzike, želimo da mesto kupovine učinimo što prijatnijim. Istovremeno, muzika olakšava i rad naših zaposlenih u radnjama. Čini nam se da je ideja o muzici, unutar maloprodajnog objekta, u skladu sa duhom i temperamentom naših ljudi. Zato smo se odlučili za ovaj korak i u skladu sa etičkim normama poslovanja uredno podmirujemo svoje obaveze za korišćenje muzike prema Sokoju, sa kojim imamo odličnu saradnju.”
"Greenet" Beograd
“Za nas, iz firme Greenet, plaćanje autorskih prava je normalna stvar. U našim lokalima želimo da vidimo zadovoljne i raspoložene goste. Bez sumnje, na raspoloženje naših gostiju utiče muzika. Sigurno da je atmosfera mnogo lepša uz prisustvo muzike. Muzika upotpunjuje naše usluge i čini ih kvalitetnijim, što nije zanemarljivo. Zadovoljni smo ljubaznošću službe Sokoja.”
"Fashion co" Beograd
“Kada u našim prodavnicama ne bi puštali muziku, to bi se, sigurno, loše odrazilo na naše poslovanje. Korišćenje muzike je deo standarda naše firme. Za nas je plaćanje autorskih prava, od prvog dana, normalna stvar. Logično je da autori treba da dobiju nadoknadu za svoj autorski rad. Pa, to je zakonom propisano, kako u svetu, tako i kod nas. Dosadašnja naša saradnja sa Sokojem je dobra….”
"EKO YU" Beograd
“Bez sumnje sve je lepše, atmosfera u našim objektima je bolje uz prisustvo muzike. Uočili smo veliku korist koju imamo od toga i zato smo sklopili ugovor sa Sokojem i zadovoljni smo dosadašnjom saradnjom.”
Kako bismo unapredili svoje poslovanje, a našim korisnicima omogućili kvalitetniju uslugu i pouzdanog partnera implementirali smo sistem menadžmenta kvalitetom prema zahtevima standarda ISO 9001:2015 i sistem menadžmenta bezbednošću informacija u skladu sa standardom ISO/IEC 27001:2013.