SOKOJ

Расправа о ауторским правима на Охриду

(интервју директора Сокоја, Дејана Манојловића, из медија)

Наставак успешне сарадње организација музичких аутора

 

На Охридском језеру, у организацији ЗАМП Македонија, организације која штити ауторска права музичких аутора у Северној Македонији, одржан је 23. састанак регионалних организација музичких аутора, коме су присуствовали и представници из Словеније (САЗАС), Црне Горе (ПАМ), Босне и Херцеговине (АМУС), Хрватске (ХДС ЗАМП), као и Сокоја – Организације музичких аутора Србије.

О овом, за музичку индустрију важном догађају, разговарамо са Дејаном Манојловићем, директором Сокоја.

„Иницијатива за регионално окупљање организација музичких аутора реализована је пре скоро 10-так година и остварује се два пута годишње, сваку пут у организацији другог друштва. Пауза у том окупљању била је једино у периоду пандемије корона вируса, а настављена је претходним састанком у Тивту у организацији ПАМ Црне Горе. Стандарне теме састанака су актуелна питања из живота и рада организација, стања у ауторско-правном законодавству, као и друге актуелне теме, када се и како појаве – објашњава нам Манојловић.

У свом даљем осврту на последњи састанак, који је управо завршен у Охриду, директор Сокоја наглашава:

„ После излагања свих представника организација у вези са актуелним питањима из живота и рада организација, даља тема састанка је била и спровођење Сарајевског споразума, који су све организације потписале још 2011. године, а који је у основи имао намеру организација да своје међусобно пословање заснивају на фер међусобним односима. На састанку је једногласно констатовано да организације поштују овај Споразум, као и да су своју међусобну сарадњу подигле на завидан ниво. То је све врло важно за њихово пословање, а посебно за остваривање ауторских права свих наших чланова, чији се репертоари често користе на територијама на којима остварују право преко свих ових организација“. Како нам каже директор Манојловић: „ Свест да једни другима нисмо конкуренција, врло је битна за добро функционисање прикупљања накнада за наше ауторе и чланове. Међусобно пружање помоћи у ситуацијама када се нека организација налази у проблему било које врсте, омогућава несметано функционисање целог система. Свака дисфункција у раду осећа се у целом региону, јер  наши аутори и њихов репертоар, односно музика, не препознаје успостављене границе међу нама.“

Постављамо питање директору Манојловићу у вези са важношћу Охридског споразума, о коме је такође било речи на овом скупу.

„Охридски споразум је резултат рада Радне групе која је формирана од стране представника свих регионалних организација, а као одраз потребе да се реше тзв. ‘мешовита дела’ односно ситуација различитог поентирања улога појединих аутора на делу (музике, текста и аранжмана), а који постоји у различитим организацијама. Накнадно је подстрек раду ове Радне групе дао и Цисак, наша кровна организација, увидевши важност ове теме. На састанку је постигнута сагласност око предложеног текста, који су израдиле колеге из ХДС ЗАМП из Хрватске, а сада предстоји потписивање тог документа. То ће разрешити многе ‘конфликте’ који се појављују на музичким делима и омогућити да новац лакше и брже стигне до аутора.“

На крају нашег разговора директор Сокоја, Дејан Манојловић каже:

„ Не могу, а да се не осврнем на изванредну организацију скупа, као и сјајно гостопримство које су нам пружили наши домаћини, пре свих директорка ЗАМП МАКЕДОНИЈА Антонета Токовска Котевска, са својим сарадницама, али и Председник Скупштине ове организације г. Борче Нечовски и Председник Надзорног одбора г. Ванчо Тарабунов и сами уважени македонски аутори. И више него што је то уобичајено, они су се потрудили да наш боравак на Охридском језеру буде незабораван.“

sokojAsset 2

РАСПРАВА О АУТОРСКИМ ПРАВИМА НА ОХРИДУ

РАСПРАВА О АУТОРСКИМ ПРАВИМА НА ОХРИДУ